Як ШІ-картинки з «військовими» у Facebook грають на руку ворогу
Facebook заполонили недолугі ШІ-фото «мене ніхто не вітає», на яких періодично зображують українських військових: то вони, нібито поранені, то вони нібито одружуються, то у них, нібито день народження, то вони вагітні, то вже народжують… Вони збирають десятки тисяч реакцій. Іноді здається, що лайкають та поширюють цю маячню не справжні користувачі Фейсбуку, та коли бачиш знайомі прізвища та ще й людей, професійна діяльність яких вимагає логічного мислення, стає дуже сумно…
Люди, навіть не звертаючи увагу на те, на чиї сторінки «заходять» і звідки ті «ростуть», пишуть коментарі, незважаючи, що всі «пілоти» на одне лице, що форми такої, як на картинці, у ЗСУ не існує… і т. д. А чи може, наприклад, дитина 3-5 років викласти пост із таким, приблизно, текстом: «У мене день народження! Мені три роки! У нас немає грошей на торт! Бабуся спекла пиріг, привітайте нас!»? Вітають! І це просто шокує.
Враховуючи те, що серед читачів нашого видання багато активних користувачів Фейсбуку, аби уберегти їх від безглуздих дій, разом з експертами постараємося розібратися, хто стоїть за тими картинками і кому вигідні «лайки» та поширення.
* * *
Бабуся разом з онуком проникливо дивляться в камеру. Перед ними на столі лежить порізаний пиріг. Ні, це не нове шоу на СТБ «Бабусю, ми ріжемо пиріг», це лише одна з крінжових на перший погляд картинок у Facebook, які заполонили зараз мережу. Виглядає смішно? Але якщо придивитися, то лише у конкретно цієї світлини близько 700 поширень, трохи менше двох тисяч коментарів та понад 30 тисяч лайків. І таких фото з’являється все більше. Хто, як і навіщо створює подібні «шедеври»?
Картинку взято з Facebook-сторінки «Чистота и нежность». У ній російськомовні пости чергуються з україномовними. У більшості з них користувачів просять щось оцінити: торт, ванну, випічку, стілець тощо.
«Черговий перепис д… на російській ІПСО-сторінці. Коли вже людям мозок почнуть видавати?» – коментує дописи на сторінці Сергій Місюра, в якого зазначено місце роботи сайт АрміяInform. Але такої тверезо-критичної оцінки у коментарях мало. Зазвичай користувачі роблять так, як їх просять у дописах, вітаючи незнайомих (і не зрозуміло, чи реальних) людей.
«Друга хвиля»
Подібні картинки вже проносилися, як мінімум, однією хвилею в українських соцмережах. Це було влітку-восени 2022-го року, коли Україна звільняла окуповані росіянами власні території.
Так, у вересні 2022-го українська антифейкова група «НотаЄнота» писала про новий спосіб ворогів визначити вразливу до фейків аудиторію: «Наприклад, фото українських захисників і захисниць – справжні, взяті із соціальних мереж та сайтів. Чоловіка на одному з фото звати Олексій Тищик. Він ніколи не виховувався в інтернаті. Він був командиром взводу снайперів у Донецькому аеропорту і загинув 28.08.2014. Але сторінка з назвою «Сейчас расскажу» (яка до червня 2022 року називалася «Вкус любви») просить привітати його з днем народження. Адмініструється ця і подібні сторінки із Вірменії».
У «НотіЄнота» додавали, що це – спосіб розігнати сторінку, набрати підписників, а також побачити, хто з українців легко піддається на такі фейки.
«Потім на цю патріотичну, але не надто критично мислячу аудиторію можна спрямувати рекламу з конкретним вкидом. Таким чином, розганяють не тільки сторінки, але й визначають цільові аудиторії для проведення ІПСО. Не лайкайте і не коментуйте всілякі анонімні лайносторінки, які намагаються грати на патріотичних почуттях», – писали тоді українські руйнівники фейків.
Тоді подібним чином працювала не одна ІПСО-група. Часто на фотографіях зображували людей, які не мали жодного стосунку до України та ЗСУ.
«Найімовірніше хотіли викликати у людей занепадницькі настрої типу «наші герої ризикують життям, гинуть, але при цьому ніхто про них не згадує, нікому вони не потрібні». Судячи з деяких коментарів, їм це почасти вдалося. Хоча деякі користувачі просто щиро вітали бійців на фото», – пояснювали тоді фактчекери.
Для кого вигода?
А ось один із нових фейкових «шедеврів» – одруження українських військових у групі «Бог любить тебе», яка нібито розрахована на вірян.
«Останній тренд у дивних згенерованих зображеннях в соцмережах – “два брати” чи “дві сестри”, яких ніхто не вітає з днем народження, а також одружена пара військових, яких ніхто не вітає з весіллям», – пояснює в коментарі dev.ua експерт з піару, комунікацій і застосування технологій ШІ Олексій Мінаков.
Він додає, що це такий підступний спосіб змусити довірливих користувачів провзаємодіяти з дописом. «Альтернативні call-to-action [заклики] можуть бути на кшталт “шкода, що це зображення збере менше, ніж якийсь голий співак” чи “цей воїн заслуговує на ваші лайки”».
Цікаво, що старіші фото мають помітку внизу «співавтор – штучний інтелект» і при цьому збирають десятки тисяч лайків і тисячі коментарів.
«Цими сторінками та групами керує не штучний інтелект, а людина за допомогою ШІ. Багато користувачів не відрізняють справжні фотографії від згенерованих ШІ зображень, тому щиро коментують, лайкають або поширюють пости зі згенерованими зображеннями», – розповів Олексій Мінаков.
Мета, як правило, одна: зібрати якомога більшу вразливу аудиторію через емоційні зображення, щоб потім доносити цій великій аудиторії потрібні меседжі.
Може бути або стратегія «інформаційного бутерброда», щоб іноді публікувати в цих спільнотах ІПСО, «зраду», дезінформацію, пропаганду. Або, взагалі, в один момент раптово перейменувати групу-сторінку і почати відверто публікувати геть інший контент, додає фахівець.
Як можна такі сторінки використати в майбутньому?
«Розповсюдження фейків, формування суспільної думки, ІПСО тощо», – каже Олександр Краковецький, розробник та архітектор програмного забезпечення, міжнародний експерт у сфері хмарних систем та штучного інтелекту, кандидат технічних наук. – Але ці групи і публікації настільки неоковирно зроблені, що не віриться, що це лайкають живі люди. Якщо так, то це катастрофа. Facebook як соціальна мережа повністю провалила іспит із модерування контенту. Думаю, що такого ставатиме більше».
«Є враження, що аудиторія, яка реагує на подібні зображення – це колишні українські користувачі російських “Однокласників”, які емігрували в інші соцмережі після заборони “Однокласників”», – стверджує Олексій Мінаков, колумніст низки українських інтернет-видань.
Він каже, що «це ті самі люди, які пересилають повідомлення у Viber з текстом “перешли п’ятьом друзям, щоб Господь їх благословив”». Усе це піднімає питання потреби у базовій ШІ-грамотності та цифровій грамотності.
Це добре, що дорослі діти забезпечують своїх батьків гаджетами та вчать ними користуватися. Та потрібно, щоб вони пояснювали батькам про інформаційну гігієну. Перш ніж лайкати, писати коментар, переконайся чи не картинці, згенерованій ШІ, ти пишеш компліменти і побажання. Поширення такого контенту є шкідливим і може допомагати росії в інформаційній війні.
* * *
Недавно запитала одного солідного чоловіка навіщо він коментує такі картинки. Ось і одна з таких, ним «лайкнутих», де зображена літня жінка, яка нібито спекла кілька сотень однаковісіньких хлібин для військових. На ній чітко виражені ознаки ШІ – жінка не могла одночасно у домашній печі випекти таку кількість буханців! Для цього цех треба! І хліб не виглядає справжнім! А руки у військових на задньому плані, ніби у привидів… Як можна таке сприйняти за дійсність?!
А він мені: «Лайкаю, щоб бачили, як люди їх люблять, поважають! Я всім воєнним пишу побажання! Я ж їх підтримую! Нехай читають!»
Моя ж пропозиція підтримати наших захисників інша: хочеш подякувати їм – задонать посильну суму на якийсь збір! І ти будеш знати, що у тому дронові чи авто є і твоя сотня-дві!
Сказала про це і знайомому любителю лайків ШІ… Промовчав!
Підготувала Олександра Гостра, за матеріалами з Dev Україна